niedziela, 6 kwietnia 2014

Dahl Arne (właściwie: Arnald Jan) - "Na szczyt góry"Popełniłam błąd. Swoich przemyśleń po zakończeniu książki nie spisałam od razu i teraz dużo mogło mi ucieć, jednak mam nadzieję, że coś to jednak zostanie zawarte w moim opisie. :)
Prawie rok po ściganiu mordercy z Kentucky spotykamy Drużynę A, która tak naprawdę nie jest już drużyną – zostali rozbici i przydzielono im inne zadania. Poznajemy losy każdego z nich, nieketórzy nadal się spotykają, inni są całkowicie odcięci od reszty, u wszystkich zachodzą spore zmiany.


Paul i Kirsten zajmują się pozornie łatwą sprawą – zabójstwo kibica w pubie, ucieczka z miejsca zbrodni kilkunastu osób. Wystarczy tylko przesłuchać świadków, zbadać miejsce i znaleźć winnego. Jednak dwójka policjantów dostrzega w sprawie coś więcej, jednak nie wiedzą o co ta chodzi, gdzie jest to drugie dno...
Arto i Vigo zostają przydzieleni do wybuchu w więzieniu – w celi jednego ze skazanych dochodzi do neiwyjaśnionej eksplozji, na wskutek której mężczyzna umiera.
Gunnar Nyberg zostaje przydzielony do zespołu zajmującego się czymś niezwykle poważnym – ściganiem pedofilii. Mężczyzna bardzo angażuje się w swoją pracę. Tam też spotyka młodą policjantkę, która jest pogrążona w temacie jeszcze bardziej od niego. Może aż za bardzo. Cała sytuacja z racji tematu jest niezwykle delikatna.
Chavez dostaje sprawę walki... gangów? Rzecz jest nieokreślona. Wiadomo tylko, że doszło do wielokrotnych zabójstw, I to właśnie u niego okazuje się, że sprawa jest tak wielka, że potrzebuje zaangażowania całej Drużyny A.
Są też rozdzały nie wiadomo o kim i o „jego/jej” tajnych poczynaniach. Zagadkowo.
To tak w skrócie.
Dowiadujemy się, że dwie bandy walczyły ze sobą o pewną takjemniczą teczkę, część ludzi zginęła, a dwójka zniknęła z tym czego chcieli, czyli aktówką. Teczkę i jej zawartość ukradła tajemnicza para. Czytamy o tym, co robią, ale nie znamy ich tożsamości ani motywów.
A co tam u policjantów? Po powrocie i przerwie w pracy Drużyna A musi się na nowo „dotrzeć”, porozumieć, by ich współpraca znowu była skuteczna. Początkowo nie jest to łatwe. 
Dużą rolę w akcji odgrywa tu też boss narkotykowy oraz planujący zamach bombowy neonaziści. Nie mogę chyba dodać kolejnych informacji o fabule, by jej nie zdradzić. Z resztą czytanie kryminału z wiedzą o tym, co się stanie wcale nie jest przyjemne.
Na początku pomyślałam, że chyba będzie bardziej nudno niż w poprzednich częściach. Na szczęście się pomyliłam. Autor świetnie zawiązał akcję i to dosłownie. Wątki zaczęły się łączyć, wiązać w cienkie supełki, a potem w jeden gruby supeł. Mamy tu także więcej akcji typowo policyjnej i prawdziwej współpracy. Jednym słowem jest ciekawie. Pojawia się kilka nweych postaci wprowadzających pożądane zamieszanie w życiu bohaterów. Wszystko jest dopracowane, bardzo dobrze wyjaśniono małe części ogromnej "sytuacji". Podobał mi się pomysł autora na całość.
Kiedy skończyłam żałowałam, że rozstaje się z Drużyną A (przynajmniej na jakiś czas), bo w tej części byli wyjątkowo fajni, może nawet chwilami zabawni? :)

Cykl o Drużynie A:
 • Misterioso
 • Zła krew
 • Na szczyt góry
 • Europa blues
 • Wody wielkie
 • Sen nocy letniej
 • Msza żałobna
 • Ciemna liczba

2 komentarze:

 1. Dahl jest na mojej liście, ale jakoś na razie nie miałam okazji przytargać go do domu.
  A z tym pisaniem mam podobnie: nie napiszę od razu, a później to i owo mi umyka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam tą serię, bo co książka to ciekawiej. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma :)

  OdpowiedzUsuń